HAKKIMIZDA

Belediyeler 1990 yılların başından itibaren mal ve hizmet alım ihaleleri yapmaya başlamıştır. Yıllar içinde ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda Belediye hizmetlerinin halka daha yakın, kısa sürede, gelişen teknolojik gelişmeleri takip eder şekilde, rekabete uygun, şeffaf bir ortamda sağlanabilmesi için ihale yolu hizmet alımına gidilmiş ve bu ihaleleri üstlenen firma ve şirketlerde binlerce kişiye istihdam sağlanmıştır.

Ancak son yıllarda; özellikle de çalışanların işçilik alacakları gibi özlük hakları ile yaşadığı sıkıntılar, hizmetteki kalitenin düşmesi gibi nedenlerle de göz önünde bulundurularak “taşeron işçilerin” sorunlarının çözülmesine yönelik olarak 2017 Aralık’ta büyük bir çalışma yapılmıştır.

Çalışma; taşeron işçilerin, ihaleler ve değişen işverenler nedeni ile mağduriyet yaşamalarının sona erdirilmesi, çalışma ve mali sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik olarak birçok kalıcı çözüm sunmuştur. Şirketimiz de tam da bu amaca hizmet etmek için 30.03.2018 tarihinde 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname neticesinde kurulmuştur.

Osmangazi; Bursa’nın en büyük Türkiye’nin ise en büyük 4. İlçesidir. Osmangazi ilçesinin yüz ölçümü; Türkiye’deki 56 İlden daha büyük ve nüfusa sahiptir. Osmangazi Belediyesi sınırları dâhilinde 136 adet mahalle ve 8.802 sokak ve cadde ile birlikte sosyal ve ekonomik açıdan merkez konumuyla gündüz nüfusu bir milyonu aşan ilçede; 88 otel, 554 restoran, sinema ve alışveriş merkezleri gibi kültür ve turizme yönelik bir çok yapı bulunmaktadır.

Osmangazi; Bursa'nın ekonomik ve kültürel açıdan en gelişmiş ilçesidir. Bu büyüklükteki bir ilçenin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına birçok personel çalışmaktadır. 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de personel çalıştırılmasına dayalı olan ve kabul edilen hizmet alım ihalelerinde çalışan işçilerin işçi statüsünde Belediye şirketlerine geçişleri düzenlendiğinden. Şirketimizde yaklaşık 2000 personeli ile birlikte; Osmangazi ilçesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet veren bu dev kadroya katılmıştır. Şirketimiz tarafından; Şehir temizliği, Güvenlik hizmetleri, Destek hizmetleri, Park ve Bahçeler hizmetleri, İç mekan temizlik hizmetleri; dahil olmak üzere Osmangazi Belediye Başkanlığı’nın faaliyetinin bulunduğu hemen her alanda hizmet verilmektedir. İşimizin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle işimizi;

Severek ve isteyerek yapıyoruz; Bir iş ancak sevilerek hevesle yapıldığı zamana başarıyı birlikte getireceğini biliyoruz.

“Önce insan” anlayışı ile yapıyoruz. Şirketimizde kalabalık bir çalışan kadrosu bulunması nedeni ile İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına uygunluk temel anlayışımız kabul ederek çalışıyoruz.

İşinin ehli insanlara emanet ediyoruz. Yönetici, idareci, işçi kadromuz tamamı uzun yıllardır aynı sektörde çalışan konusunda uzman, kalifiye kişilerden oluşturmayı tercih ediyoruz.

Halka ve eleştiriye açık şekilde sürdürüyoruz. Kontroller sırasında sorun meydana gelmeden vatandaşlarımızın görüşlerini dinliyoruz. Her gün şirketimize gelen onlarca talep, şikayet, öneri gibi vatandaşın her türlü düşüncesine cevap vererek ve en doğru uygulamayı bulmayı birlikte bulmaya çalışıyoruz.

Bahane üreterek değil çözüm odaklı yapıyoruz. Hizmet sektöründe %100 memnuniyet sağlanmasının zor olduğunu biliyoruz. Vatandaşa sunulan, görünen yüzünün dışında arka planda çok daha karmaşık ve zor bir yapı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle vatandaş memnuniyeti kadar çalışan memnuniyetini de önemsiyoruz. Bahane üretmeyen, sorunu kaynağında çözüm bulabilen her proje ve davranışı sonuna kadar destekliyoruz.